Haber

MİT, PKK/KCK’nin sözde lojistik görevlisini etkisiz hale getirdi

MİT, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde saldırı hazırlığı yapan PKK/KCK’nin sözde Metina lojistik sorumlusu ‘Hüseyin Piran’ kod adlı Cahit Aktay ve beraberindeki teröristleri etkisiz hale getirdi.

MİT, PKK/KCK’nin sözde Metina lojistik sorumlusu ‘Hüseyin Piran’ kod adlı Cahit Aktay’ı etkisiz hale getirmek için özel eğitimli casuslarını sahaya gönderdi. Saha casusları uzun süren çalışmaları sonucunda teröristin yerini tespit etti. Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde güvenlik güçlerine yönelik eylem hazırlığı yapan teröristlere silah ve mühimmat nakletmek için bir araya gelen Cahit Aktay ve beraberindeki teröristler, düzenlenen nokta operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

5 KİŞİNİN ŞEHİT OLDUĞU TERÖR HAREKETİNİ PLANLADI

Cahit Aktay, 2008 yılında PKK/KCK’nin taşra kadrosuna katıldı. Daha sonra Kuzey Irak’a geçen terörist, 2009-2012 yılları arasında Kandil bölgesinde bulundu. 2012-2015 yılları arasında Kato/Jirka bölgesinde örgütsel faaliyetlere katıldı. , örgütün Kato bölgesindeki sözde lojistik sorumlusu olarak atandı. 2016 yılında Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesindeki askeri geçiş noktasına önceden yerleştirilen mayının patlaması sonucu 3 asker ve 2 korucunun şehit olduğu terör saldırısını planlamıştı. 2018 yılında Musul’un Mahmur ilçesinde birlik komutanı oldu. 2019 yılından bu yana örgütün sözde finans ve lojistik sorumlusu olarak Metina bölgesinde faaliyet gösteren terörist, aynı zamanda İçişleri Bakanlığı’nın terör suçundan arananlar listesinde de ‘turuncu’ kategoride yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu