Teknoloji

Halka açık yerlerde USB şarj bağlantı noktalarına dikkat edin: Bilgileriniz çalınabilir!

ABD Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) gelen bir uyarı, bu tür yerlerdeki şarj cihazlarının çok tehlikeli olabileceğini ortaya koyuyor. Ofisin geçen hafta yaptığı açıklamaya göre otel, hava alanı, alışveriş merkezi gibi yerlerde insanların şarj istasyonlarından uzak durması önemli.

BANKA HESABINIZA ULAŞABİLİRLER

Geçen hafta FBI, kötü niyetli kişilerin halka açık USB bağlantı noktalarını kullanarak cihazlara kötü amaçlı yazılım bulaştırabileceği konusunda halkı uyardı.

Bu tür kötü amaçlı yazılımları USB aracılığıyla bilgisayar, telefon veya akıllı telefon gibi cihazlara yüklemek büyük riskler taşıyabilir. Bu formül ile kötü niyetli kişiler cihazlardaki hassas verilere erişebilir ve kullanıcı adlarınızı, şifrelerinizi ve e-postalarınızı ele geçirerek size zarar verebilir. Ayrıca, çevrimiçi hesaplarınızdan para çalarak daha büyük sorunlara neden olabilirler.

Bu nedenle FBI, kamuoyunun dikkatini çekmek ve herkesi bu tür tehlikelere karşı bilinçlendirmek için bu konuda insanları uyardı ve halka açık USB bağlantı noktalarını kullanırken dikkatli olmalarını ve gerekli önlemleri almalarını tavsiye etti.

BU RİSKİ ÖNLEMENİN TEK YOLU

FBI yaptığı açıklamada, bu tür kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmanın tek yolunun bu olduğunu söylüyor. Bu güvenlik yöntemi, akıllı cihazınızı dışarıda dikmek istediğinizde kendi USB bağlantı noktanızı kullanmak olarak belirtiliyor.

Toplum içinde vakit geçirirken, siber saldırganların fırsat kolladığını unutmayın…

 

KAYNAK: HABER7

kalecikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu