Ekonomi

AB, Rusya’ya yeni yaptırımlar uyguluyor

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri, yaptırım listesine yaklaşık 200 kişi ve kurum ile 3 Rus bankasının eklenmesi, çift kullanımlı eser ihracatının yasaklanması ve madencilik yatırımlarının yasaklanmasını içeren 9’uncu yaptırım paketini onayladı.

Avrupa Konseyi, üye ülkelerin Rusya üzerindeki baskıyı artırmayı amaçlayan 9’uncu yaptırım paketini resmen onayladıklarını duyurdu.

Açıklamada, mutabık kalınan yaptırım paketinin, Rus ekonomisinin savaşı sürdürme kabiliyetini zayıflatmayı amaçlayan bir dizi yeni önlem içerdiği belirtildi.

Rusya’nın savunma ve güvenlik sektörünün teknolojik gelişimine katkı sağlayabilecek çift kullanımlı mal ve teknolojilere ihracat kontrolleri ve kısıtlamalar getirildiğine işaret edilen açıklamada, Rusya’nın değerli kimyasallar, sınır gazları, gece görüşü, radyo, navigasyon, elektronik ve bilgi teknolojileri işleri. kurumun sektörel kısıtlayıcı tedbirler listesine girdiği kaydedildi.

Açıklamada, havacılık ve uzay endüstrisine ilişkin mal ve teknolojilere yönelik ihracat yasağının, uçak motorları ve aksamlarını da içerecek şekilde genişletildiği, yasağın hem insanlı hem de insansız hava araçlarına uygulanacağı, drone motorlarının ihracatının ise Türkiye’ye yapılacağı belirtildi. Doğrudan veya üçüncü ülkeler aracılığıyla Rusya yasaklandı. yapıldı.

AB’nin ayrıca 2 Rus bankasının varlıklarını dondurduğu belirtilen açıklamada, Rusya Bölgesel Kalkınma Bankası’nın tüm işlemlerinin yasaklandığı kaydedildi.

Açıklamada, NTV/NTV Mir, Rossiya 1, REN TV ve Pervyi Kanal ile reklam, pazar araştırması ve kamuoyu yoklama hizmetleri ile eser testi ve teknik kontrol hizmeti veren kanallara yayın yasağı getirileceği kaydedildi. Rusya’ya yasaktı.

Bazı kişilerin mal varlığı donduruldu, seyahat yasağı getirildi

Rusya madencilik sektöründe yeni yatırımların yasak olduğuna işaret edilen açıklamada, makul düzeyde kritik hammadde içeren faaliyetlerin bu yasağa dahil olmadığı belirtildi.

Açıklamada, paket kapsamında çok sayıda kişinin yaptırım listesine eklendiği, mal varlıklarının dondurulduğu ve seyahat yasağı getirildiği kaydedildi.

AB Komite Lideri Ursula von der Leyen de paketi sosyal medya hesabından paylaştı.

Rusya’ya yönelik 9’uncu yaptırım paketine ilişkin anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum” dedi. Von der Leyen, yeni yaptırımların teknoloji, finans ve medyanın yanı sıra Rus ekonomisini ve savaş kabiliyetini hedef aldığını söyledi.

Von der Leyen, paketle birlikte yaklaşık 200 kişi ve kuruma yaptırım uygulandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu